Foto: Cockie Kremers

Eindelijk, het is weer tijd voor carnaval! Van zaterdag 1 tot en met dinsdag 4 maart barst het feest los in het zuiden van Nederland, zo ook in Langenboom, Mill, Sint Hubert en Wilbertoord.

De Gèrme, Klotstèkers, Bokken en Vèrkuskoppe starten overigens al gezamenlijk morgen, vrijdagavond 28 februari in Myllesweerd met de gezamenlijke aftrap. Alle carnavalshoogheden, zowel jeugd als volwassenen zijn hierbij aanwezig en iedereen is vanaf 18.11 uur  van harte welkom! 

Waarom carnaval telkens op een andere datum is?

Dit jaar valt carnaval laat, iets wat veel carnavalsverenigingen waarderen, omdat ze meer tijd hebben voor activiteiten tussen de start van het carnavalsseizoen en de dolle dagen. Maar waarom valt carnaval elk jaar op een andere datum?

Berekening van de Carnavalsdatum

De carnavalsdatum hangt samen met Pasen, dat wordt gevierd op de eerste zondag na de eerste volle maan na 21 maart. Aswoensdag, de start van de vastentijd, ligt 46 dagen vóór Pasen. De vroegst mogelijke carnavalsdatum is 1 februari en de laatst mogelijke 9 maart. Traditioneel duurt carnaval drie dagen: van zondag tot en met dinsdag, maar veel carnavalsliefhebbers beginnen net als de Bokken, Gèrme, Klotstèkers en Vèrkuskoppe eerder met feestvieren.

Carnaval 2024 - 2025

Het carnavalsseizoen in het verspreidingsgebied van De Neije Krant ging van start in het weekend van 9 november. Tijdens dat weekend presenteerden de prinsenparen zich in Langenboom, Mill, Sint Hubert en Wilbertoord samen met hun nar en in Mill met de jongkers. De dag na hun presentatie schoven deze nieuwe carnavalshoogheden aan bij Corné Kremers voor interviews op televisie, vastgelegd door Hen Daams en Wim van Melis. Via deze opnames konden inwoners nader kennismaken met de prinsenparen. Vorige week sprak Corné voor dezelfde camera’s met de vier boerenbruidsparen, en deze interviews zijn net als de gesprekken met prinsenparen te bekijken in de videorubriek op inmill.nl.

Sinds de start van het seizoen hebben er al diverse recepties, pronkzittingen en carnavalsfeesten plaatsgevonden. Ook dit weekend staan er verschillende activiteiten op het programma. In Mill worden de Regionale Pronkzitting en Jeugdzitting gehouden, evenals een receptie voor de jeugdheersers. In Langenboom vinden pronkzittingen en een jeugdzitting plaats. Wilbertoord verspreidt de carnavalskrant en op veel plekken wordt volop gewerkt aan carnavalswagens en kostuums voor de optochten van het volgende weekend.

In de komende week bezoeken de carnavalshoogheden zieken en scholen. Daarna richt men zich volledig op het eigenlijke carnaval, dat feestelijk van start gaat met de gezamenlijke opening “D’n Aftrap” op vrijdagavond 28 februari om 18.11 uur. Deze vindt plaats in de theaterzaal van Myllesweerd, die speciaal wordt omgebouwd tot feesttempel. Toegang is helemaal gratis. 

Check voor een overzicht van de diverse carnavalsactiviteiten deze Neije krant, onze website www.inmill.nl en bezoek de online uitagenda via www.uitinmill.nl, www.uitinlangenboom.nl, www.uitinsinthubert.nl of www.uitinwilbertoord.nl.